“Hentbol Gelişecekse Hakem ve Gözlemciler Sayesinde Gelişecek”

Haber: Arif Enes Durak

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında Burdur’da hakem ve gözlemciler ile bir araya gelen Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, 22/23 sezonu öncesi dilek ve temennilerini paylaştı.

18-21 Ağustos tarihlerinde Burdur’da gerçekleştirilen Türkiye Hentbol Federasyonu 2022-2023 sezonu Hakem – Gözlemci Eğitim Semineri, tüm hızıyla devam ediyor.

Toplamda 212 gözlemci ve hakemim katılmıyla başlayan seminerin ilk gününde Uluslararası Hentbol Federasyonu (EHF) Lektörü Zigmars Sondors, değişen oyun kuralları üzerine dersler gerçekleştirdi. Seminerin ikinci gününde ise Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, eski kadın milli sporcuları Gonca Nahcıvanlı, Esra Gündar, Sibel Bozkurt ve A Milli Erkek Hentbol Takımı sporcusu Can Çelebi, ‘Diger Taraftan Bakınca’ isimli panelde madalyonun öteki tarafı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“EN BÜYÜK HEDEFİM, ULUSLARARASI ARENADA HAKEM SAYISINI ARTIRMAK”

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, gerçekleştirilen panel öncesi yaptığı değerlendirmede gözlemci ve hakemlere seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

“Merkez hakem kurulumuzun kadın hakem ve gözlemciler konusundaki hareketliliğini, planlamasını sonuna kadar destekliyorum ve teşekkür ediyorum. Aynı zamanda yine merkez hakem kurulumuzumun gerek mevcut hakemlerle ilgili, gerek yeni hakemlerle ilgili yabancı dil fokuslu planlamasını takdir ediyorum. Bizlerin ve merkez hakem komitesinin; hakem ve gözlemcilerin gelişimi için, daha başarılı olabilemeleri için ortaya koyacağı çok şey var. Tabi burada sizlerin de gelişimle ilgili çaba sarfetmeniz, gelişimi merkezinize almanız gerekiyor. Çünkü hentbolümüz gelişecekse sizler sayesinde gelişecek. Eğer kulüp takımlarımızın daha iyi hentbol oynamasını istiyorsak gözlemciler ve hakemler olarak daha iyi yerlerde olmamız gerekiyor. En büyük isteğim, en büyük hedefim; hakem ve gözlemcilerimizi uluslararası arenada bizleri daha fazla sayıda, daha büyük başarılarla temsil etmesi olacak ve eninde sonunda arzu edilen sayılara ulaşacağımıza inanıyorum. Sizleri bu konuda sonuna kadar destekleyeceğime söz veriyorum”

“SORUNLAR ORTADAN KALKMADI”

Hakemlerin sorunlarının da farkında olduklarına vurgu yapan Başkan Kılıç, “Bizler yönetime geldiğimiz ilk günden itibaren ve seçim arefesinde de hakemlerimizin mevcut şartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapacağımızı söyledik. Bazı çalışmalar yapıldı, bazı iyileştirmeler yapıldı ve yapılmaya da devam edilecek. Sorunlar ortadan kalktı mı? Kesinlikle kalkmadı. Sorunları da görmezden gelmiyoruz, bundan emin olabilirsiniz. Öncelikle ben bir hentbolcuyum ve hentbolün içerisindeki siz değerli paydaşlarımızın en az sorunla karşı karşıya kalmasını ve şartlarınızın her zaman en üst seviyede olmasını istiyorum. Bunu gönülden istiyorum, bunu icraatlarımızla da göstereceğiz. Zaman içerisinde de herşeyin yerine oturduğunu göreceğiz” dedi.

“İSTEĞİM SORUNLARIN ETKİSİ ALTINDA KALMAMANIZ”

Yeni sezon öncesi beklentilerini ve temennilerini de aktaran Kılıç, “Sizlerden bir başka ricam önemli ve zorlu bir sezon bekliyor. Gerek geçmişten gelen, gerek mevcut sezonda yaşayacağımız problemler olabilir. Sizlerden en büyük isteğim, hiçbir şekilde bu sorunların etkisi altında kalmamanız. Bir sonraki maçımıza aynı objektiflikle, sıfır ön yargı ile çıkmanız olacaktır. Bu beni fazlasıyla mutlu edecektir. Bu konuda sizlere güveniyorum ve sonuna kadar arkanızda olduğumu bildirmek istiyorum. Zor bir sezon olacak. Bu zor sezonda gerek saha içerisinde gerek saha dışında, duruşunuzla, davranışınızla, kararlarınızla, kurumsallıktan ödün vermeden keyifle geçireceğimiz, sağlıkla geçireceğimiz, başarılarla geçireceğimiz yeni bir sezon olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Katılımcıların; sporcu, antrenör ve yöneticilerin gözünden hakem ve gözlemcilerden beklentilerini anlatarak yaşadıkları tecrübeleri aktardıkları panelde, madalyonun öteki yüzünden Türk hentbolunun daha da gelişmesi için önerilerde bulundu.

Panel soru cevap kısmıyla son buldu.

Hakem ve gözlemci semineri, 21 Ağustos Pazar günü yapılacak testlerle son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir