Kayserispor Transfer Yasağını Kaldırabilecek mi?

Kayserispor, FIFA tarafından haksız fesih nedeniyle uygulanan transfer yasağıyla karşı karşıya geldi. Bu yasak, kalkacak mı? Kalıcı ve geçici transfer yasağına dair Avukat Metin Baykan, önemli açıklamalarda bulundu. 

Kayserispor yönetimi, FIFA’dan gelen transfer yasağı hakkında çözüm yolları arıyor. Başkan Ali Çamlı ve yönetimi resmi olarak İsviçre Federal Mahkemesine başvuruda bulundu. Spor Hukukçusu Metin Baykan, ihtimaller üzerinde önemli detaylar verdi.

Kayserispor, FIFA tarafından haksız fesih nedeniyle transfer yasağıyla karşı karşıya kaldı. Bu yasak, kulübün transfer süreçlerini ciddi endişeler oluşturuyor. FIFA’nın Uyuşmazlık Çözüm Dairesi tarafından uygulanan bu yaptırım, iki farklı biçimde değerlendiriliyor. Spor Hukukçusu Avukat Metin Baykan, FIFA’nın verdiği kararları değerlendirdi.

BAYKAN: TRANSFER YASAĞINI DURDURABİLİR

Baykan, “İlk olarak, kalıcı olmayan transfer yasağı mevcuttur. Bu durumda, kulübün borçlarını ödememesi halinde FIFA, borçlu kulübe uyarı verir ve borçlarını ödemesi için belirli bir süre tanır. Eğer ödeme yapılmazsa, davacı futbolcunun talebi üzerine FIFA Disiplin Kurulu, genellikle üç dönemlik bir transfer yasağı uygular. Bu yasağın kalkması için borcun ödenmesi gerekmektedir. CAS’a yapılan başvurular, ödeme belgeleri sunulduğunda transfer yasağını durdurabilir” dedi.

BORÇLARIN ÖDENMESİYLE YASAĞIN KALKMAMA DURUMU VAR MI?

Avukat Baykan, son iki yıl içinde dört kez haksız fesih tespiti yapılan kulüplerin paralarını ödemeleri durumunda bile yasağın kalmayabileceğini belirterek, “İkinci olarak, kalıcı transfer yasağı bulunmaktadır. Haksız sözleşme fesihlerinin tekrarlanması durumunda FIFA, kulübe kalıcı transfer yasağı uygular. Son iki yıl içinde dört kez haksız fesih tespiti yapılan kulüpler, bu yaptırıma maruz kalır. Bu yasak, genellikle iki dönem sürer ve borçların ödenmesiyle kalkmaz. Ayrıca, CAS’a yapılan başvurular bu yasağı otomatik olarak kaldırmaz” diye konuştu.

BAYKAN: YASAĞIN KALDIRILMASI TALEP EDİLEBİLİR

Avukat Metin Baykan, yasağın kaldırılması için oluşturulabileceği, ancak hukuki sürecin zaman alacağına vurgu yaparak, “Kayserispor özelinde bu cezanın anlamı ve sonuçları oldukça önemlidir. Kalıcı transfer yasağı, kulübün transfer süreçlerini ciddi şekilde etkiler ve bu yasağın kaldırılması için CAS’a başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ancak, CAS’a yapılan başvurular yasağı askıya aldırmaz. Yasağın kaldırılması talep edilebilir, ancak bu hukuki süreç zaman alabilir” ifadelerini kullandı. 

KAYSERİSPOR’UN TRANSFER YASAĞI ERTELENEBİLİR Mİ?

Baykan, transfer yasağının ertelenebilir ya da geçici olarak kaldırılabileceği bir durumdan da bahsederek, “CAS, transfer yasağını geçici olarak kaldırırsa, kulüp önümüzdeki yaz transfer döneminde transfer yapabilir. Ancak, nihai karar verilmeden önce transfer yasağının etkisi 2024-2025 ara transfer döneminden 2025-2026 yaz transfer dönemine kadar sürebilir. CAS’ın kararına itiraz edilerek İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurulabilir. Bu yöntemle, Samsunspor geçtiğimiz ara transfer döneminde transfer yasağını geçici olarak kaldırmıştır” şeklinde konuştu. 

Kayserispor yönetimi İsviçre Federal mahkemeye başvurmuş ve transfer yasağının kaldırılması için hukuki yolları tercih etti. Bakalım, İsviçre mahkemesi Kayserispor hakkında nasıl bir karar verecek.

Kaynak: Kayseri Olay Gazetesi

One thought on “Kayserispor Transfer Yasağını Kaldırabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir