Trabzonspor – Fenerbahçe maçının cezaları ne olacak?

Trendyol Süper Lig’in 30. hafta maçında Fenerbahçe, deplasmanda Trabzonspor’u 3-2 mağlup etti.

Hakemin son düdüğünün ardından Trabzonspor taraftarı sahaya girdi ve Fenerbahçeli futbolculara saldırdı.  Dünya basınında da geniş yankı bulan olayın ardından, İçişleri Bakanlığı sahaya giren 12 Trabzonspor taraftarının gözaltına alındığını bildirdi.

SAHAYA GİRMENİN CEZASI, 3 AYDAN 1 YILA KADAR HAPİS

Maçın ardından yaşanan olayları ve verilebilecek muhtemel cezalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Emine Pınar Durak, “Maalesef dönüp dolaşıp aynı şeyleri konuşuyoruz. 2011 yılında hayata geçirilen 6222 sayılı kanunda seyircilerin yasak alanlara girme suçu mevcut. Bu ihlal sonucu 6222 sayılı kanunun 16. maddesine göre 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Devamında ağırlaştırıcı unsura baktığımızda kimlik gizlemek amacı ile yüzlerini bez ve sair unsurlarla tamamen veya kısmen kapatmak hükmünde de cezaların yarı oranında artırılacağından bahsediyor. Sahaya inenlerin ellerinde kesici alet görülüyor, yüzünü saklamaya çalışan mevcut verilecek cezalar başlatılacak soruşturmalar Türk Ceza Kanunu, 6222 sayılı yasa ve Disiplin Talimatı kapsamında olacak” dedi.

“FENERBAHÇELİ OYUNCULARIN TEPKİSİ MEŞRU MÜDAFAA OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ”

Fenerbahçeli oyuncuların tepkilerinin meşru müdafaa sınırları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Durak, Trabzonspor’u daha ağır yaptırımların beklediğini söyledi.

Fenerbahçe yönünden ise oyuncuların tepkisini meşru müdafaa sınırları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini, meşru müdafaa olarak değerlendirilmeyen durumlar var ise haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşündüğünü belirten Durak, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun son zamanlarda yaşanan olaylarda doğru kararlar alamadığı maalesef çok açık. ‘Sporda şiddete hayır’ dedikçe bu olayların yaşanması çok üzücü. Bir spor hukukçusu olarak umarım bu yaşadığımız sporda şiddet son olur” şeklinde konuşarak, yeşil sahada yaşanan olayların son bulması temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir